Триває процес переносу даних та наповнення нового веб-порталу. Деякі матеріали можуть бути тимчасово або постійно недоступні

Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

2 °C

Ви тут: Новини >> Дотримуйтесь вимог заборони спалювання сухої рослинності

Дотримуйтесь вимог заборони спалювання сухої рослинності

Квітень 17, 2020

Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак.

Випалювання рослинності також призводить до руйнації ґрунтового покриву та його збідніння. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.

При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі.

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу)» № 556-ІХ, який Верховна Рада ухвалила на позачерговому пленарному засіданні 13.04.2020 року. Закон вступає в силу з 17 квітня 2020 року

Посилення відповідальності направлено на запобігання забрудненню атмосферного повітря, знищенню або пошкодженню об’єктів рослинного світу, порушенню вимог пожежної безпеки в лісах та самовільного випалювання сухої рослинності або її залишків.

Відповідно до ухваленого Закону в Україні у 20 разів підвищили штраф за забруднення або іншу зміну природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва (якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей або для довкілля).

Також зросли штрафи і за підпали, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на сільгоспземлях вогнем. Їх підвищили у 18 разів.

Так, з урахуванням внесених змін, відповідно до статей 241та 245 Кримінального кодексу України та статей 77 і 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено наступні штрафні санкції:

  • забруднення повітря речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил - від 30 600 до 61 200 гривень (раніше штраф був від 1700 до 3400);
  • самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах - від 3 060 до 6 120 гривень(раніше штраф був – від 170 до 340 гривень) для громадян,  від 15 300 до 20 400 гривень для посадових осіб.
  • знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом - від 91 800 до 153 000 гривень або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років;
  • порушення вимог пожежної безпеки в лісах – від 1530 до 4590 гривень.
  • знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем або виникнення лісової пожежі від 4590 до 15300 гривень.

 

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до:

- руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми;

- при згорянні утворюється зола, яка є поганим добривом і призводить до все більшого збіднення ґрунту;

- на природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння;

- знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту;

- виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин, саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж;

- існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків;

- якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, густий дим за певних умов здатний стати причиною короткого замикання;

- дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі, що погіршує видимість на дорогах і призводить до збільшення частоти ДТП, аварій.

 

Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування.

 

Шановні кременчужани та гості міста! Не паліть листя, це шкодить людині та довкіллю! Дотримуйтесь вимог заборони спалювання сухої рослинності та її залишків.