Триває процес переносу даних та наповнення нового веб-порталу. Деякі матеріали можуть бути тимчасово або постійно недоступні

Офіційний веб-портал Кременчуцької міської ради
та виконавчого комітету

22 °C
ВІДДІЛ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Всесвітній день мігруючих птахів: збережемо біорізноманіття природи

 

 

12 жовтня 2019 року (друга субота жовтня), а також у другу суботу та неділю травня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день мігруючих птахів.

Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає моря, океани, гори та пустелі під час своїх мандрівок на виживання. Охороняючи їх, ми робимо внесок у збереження біорізноманіття. 

Мігруючі птахи є дуже зручним об`єктом для проведення екоосвітньої роботи, в тому числі і в національних парках, заповідниках. По-перше, їх міграції – міграції тисяч і сотень тисяч птахів є дуже видовищними. По-друге, великі скупчення мігруючих птахів відіграють дуже велику роль у функціонуванні екосистем. По-третє, великі скупчення птахів дуже вразливі, їх добробут залежить від ставлення місцевого населення до птахів у місцях зупинок, до стану таких ключових місць для відпочинку під час міграції та зимівлі. 

Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин як глобальна інформаційно-освітня кампанія, спрямована на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їхнього проживання в усьому світі.

Людська діяльність завдає значної загрози мігруючим птахам. Велике значення мають місця зупинок між місцями гніздування та зимування, зникнення яких у результаті людської діяльності не дає птахам можливості харчування під час перельоту. Знищення заболочених територій у результаті використання їх для потреб сільського господарства залишається найважливішою причиною загибелі птахів під час міграції. Полювання уздовж маршрутів міграції в деяких випадках завдає дуже великих збитків популяціям птахів.

Високі споруди, такі як лінії електропередачі, вітряки, вітряні електростанції і прибережні нафтові платформи є частою причиною зіткнення з ними і загибелі міграційних птахів. Особливу загрозу мають освітлені вночі споруди, такі як маяки, хмарочоси, великі пам'ятники і телевізійні вежі, з вогнями, що мають запобігати зіткненню з ними літаків. Світло часто привертає птахів, що здійснюють міграцію вночі, подібно до того, як воно привертає нічних комах.

Концентрація птахів протягом міграції є причиною додаткової загрози для певних видів. Деякі найвидовищніші міграційні птахи вже вимерли, найвідомішим є мандрівний голуб(Ectopistes migratorius), зграї якого становили до 2 км завширшки і до 500 км завдовжки, пролітали кілька днів над однією ділянкою і налічували до мільярда птахів.

Охорона міграційних птахів ускладнена через те, що міграційні маршрути перетинають кордони різних країн і таким чином вимагають міжнародної співпраці. Для охрони перелітних птахів були укладені кілька міжнародних договорів, включаючи Договір про міграційних птахів 1918 року в Північній Америці (англ. Migratory Bird Treaty Act в США), Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (Угода AEWA) 1979 року (англ. African-Eurasion Waterbird agreement) і Боннська конвенція 1979 року.

Всесвітній день мігруючих птахів був започаткований у 2006 році з метою популяризації ідей про необхідність охорони мігруючих птахів та їх середовища існування. Цей день присвячено даті підписання 10 травня 1906 року Міжнародного Договору про охорону птахів. У 1927 році СРСР (в тому числі і Українська РСР) ратифікував цей договір. Всесвітній день мігруючих птахів організується Секретаріатами Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів.

Отримати більш детальну інформацію щодо Всесвітнього дня мігруючих птахів та заходи, що відбуваються в його рамках можна на офіційному сайті ВДМП за посиланням www.worldmigratorybirdday.org

Тема цьогорічного Всесвітнього дня мігруючих птахів: «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!» – привертає увагу до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів та їх середовища існування.

Пластикове забруднення довкілля є серйозною загрозою для широкого кола диких тварин, включаючи китів, черепах, риб і птахів.

Щорічно виробництво пластику сягає більше 300 млн. тонн, він є одним з найбільш широко використовуваних матеріалів у  світі. Значна кількість виробів з пластику використовується одноразово і потрапляє у навколишнє середовище. Термін розпаду різних видів пластику в природі складає від 20 до 500 років. Викинутий пластик легко транспортується в екосистеми силами природи, що створює загрозу для мігруючих видів птахів по всьому світу. Щорічно у Світовий океан надходить 8 млн. тонн пластикових відходів. Вони не розчиняються у воді і стають причиною летальних випадків для птахів та інших тварин від проковтування чи заплутування.

Пластик має потужну руйнівну дію на дику природу – птахи не вміють відрізняти дрібний пластик від риби. І животики пташенят – повні пластикових відходів, який не лишає місця на їжу.

Птахи, черепахи і риби приймають пластикове сміття за їжу. Наївшись пластика, тварини не можуть його переварити і вмирають від отруєння. Також, заплутавшись у пластиковому кільці або пакеті, тварина може задихнутися або потонути. Опосередкований пластик акумулює розчинені у воді отруйні речовини. Ці отрути включаються в харчовий ланцюг, все більше концентруючись вгору по ланках. Спочатку кількості отрути може бути недостатньо, щоб вбити рибу, але його буде досить, щоб убити птаха, котрий з'їв десять таких риб.

Змінити ситуацію може кожен із нас. Ми прагнемо об’єднання громадян з державною владою для здійснення свого внеску у зменшення загроз для птахів та для їхнього захисту, збереження біорізноманіття, мальовничості та багатства нашого краю.

Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради закликає громадськість приєднатися до відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів та обмежити вживання пластикових пакетів і одноразового посуду, сортувати сміття та здавати пластикові відходи на переробку, адже, розумне самообмеження забезпечить наше чисте майбутнє.

 

У рамках проведення Всесвітнього дня мігруючих птахів у Кременчуцькому еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді протягом жовтня 2019 року була проведена низка просвітніх заходів, у т.ч.: виготовлення пам’яток для дітей та дорослих «Як  уникнути  негативного  впливу  забруднення  пластиком?», проведені інформаційні години та експрес-повідомлення, конкурс малюнків «Птахи, які прилітають до нас зимувати», відео лекторій. А також 16.10.2019 відбулося засідання міського учнівського екологічного штабу «Зелена планета» на тему «Навіщо сортувати сміття?» під час якого було наголошено про шкідливий вплив пластику не тільки для навколишнього середовища, а й для птахів зокрема.

 

У комунальному закладі культури «Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дорослих» до відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів проведені наступні заходи:

- книжково-екологічна замальовка «А ластівки зібралися у вирій…»  (юнацький відділ Централізованої міської бібліотеки)

- виставка однієї книги «Пташине населення Кременчука» (автори Музиченко Н.В., Демьохін Г.А., Соколова І.М.) (відділ абонементу Централізованої міської бібліотеки);

- книжкова виставка «Обери чисте майбутнє» (відділ технічної літератури Централізованої міської бібліотеки).

            Комунальним закладом культури «Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дітей підготовлено та проведено такі заходи:

- виставка-заклик «Знай. Люби. Бережи.» (Центральна бібліотека,  для  учнів 1- 4 класів),

- виставка-замальовка «Птахи, що живуть навколо нас» (бібліотечна філія № 1),

- інформаційна година  «Птахи рідного краю» (бібліотечна філія № 2),

- виставка-знайомство «Пташине різноманіття мігруючих птахів» (бібліотечна філія №.4);

- виставка фотографій «Перелітні птахи нашої місцевості» (бібліотечна філія №.6),

- виставка малюнків «Птахи – наші друзі» (бібліотечна філія №. 8).      

            Науковими співробітниками комунального закладу культури «Кременчуцький краєзнавчий музей розроблена тема «Фенологічні спостереження за природою м. Кременчука».

            У рамках цієї теми проводяться щорічні фенологічні спостереження за довкіллям. Район спостережень – центр міста та Придніпровський парк, несистематично на околицях міста. Спектр спостережень стосується фенологічних фаз природи, а саме: пробудження рослин в теплий період року, весняна та осіння міграція птахів, незвичайні явища природи, в тому числі ведуться візуальні спостереження за основними показниками погоди (максимальна та мінімальна температури повітря, хмарність, опади, небезпечні явища).

            На основі цих матеріалів ще  на початку 2000-х років була написана і здійснюється науковими співробітниками вже багато років екскурсія «Екологічна стежка». Екскурсія проводиться щороку навесні і восени по першій черзі Придніпровського парку, в контексті якої подається розповідь про фенологічні фази природи, в тому числі і орнітофауну парку:

- міграція птахів;

- гніздування;

- види птахів, що спостерігаються в парку;

- червонокнижні види та ті, що рідко зустрічаються;

- охорона птахів.

 

            У 2019 році «Екологічна стежка» проводилася для учнів Кременчуцьких шкіл, пришкільних таборів, дитячих садочків міста та учнів шкіл Кременчуцького району. Всього за 2019 рік у весняно-літний період проведено –  24  екскурсії та в осінній період станом на сьогодні – 2.

 

Комунальний заклад культури і відпочинку «Парк Миру» до Всесвітнього дня мігруючих птахів планує під час проведення екскурсій на території парку звертати увагу присутніх на проблему забруднення навколишнього середовища пластиком та іншим сміттям, захист птахів під час міграції, а також в зимовий період.

У комунальному закладі культури і відпочинку «Міський сад» для зимівлі птахів встановлено будиночки на озері, проводиться регулярне підгодовування птахів, доступ до води та проводяться заходи запобігання замерзання водойми у зимовий період, здійснюється аерація частини озера.